Švédsko, země s neuvěřitelnými krajinami, bohatou historií a srdečnými lidmi. Toto skandinávské království vás okouzlí svou přírodní krásou, kulturním dědictvím a výjimečnou kuchyní. Pokud hledáte místo, kde si můžete vychutnat nejenom nádhernou přírodu, ale i poznat unikátní kulturu a historii, Švédsko je to pravé místo pro vás.

Hlavní městoStockholm
Úřední jazykŠvédština
Časové pásmoStředoevropský čas (CET)
MěnaŠvédská koruna (SEK)
Jídlo a pitíKöttbullar, rybí jídlo surströmming, káva a Kanelbullar (Skořicoví šneci)
Turistické destinaceStockholm, Gotland, Kiruna, Abisko, Göteborg
AktivityLyžování, treking, sledování polární záře
Doporučený termín návštěvyLéto pro pěší turistiku a zimu pro lyžování a polární záři

Stockholm

Stockholm, hlavní město Švédska, je známý svým archipelágem, historickým centrem Gamla Stan a množstvím muzeí. Město je postaveno na 14 ostrovech a je spojeno 57 mosty, což mu vysloužilo přezdívku „Benátky severu“. Procházkou po úzkých uličkách Gamla Stanu se můžete vrátit v čase až do středověku.

Pokud jde o kulturu, nevynechejte návštěvu muzea Vasa, kde můžete vidět dobře zachovanou válečnou loď z 17. století, nebo Skansen, první otevřené muzeum na světě, kde se můžete seznámit s tradiční švédskou kulturou.

Náš tip

Pro jedinečný pohled na město se vydejte na procházku po střechách ve Stockholmu. Zažijete adrenalin a nádherný výhled na celé město.

Gotland

Gotland je největší švédský ostrov ležící na Baltickém moři. Je známý svými středověkými městečky, zejména Visby, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Uličky Visby s kamennými zdmi a středověkými kostely tvoří kouzelné prostředí.

Na ostrově najdete také mnoho krásných pláží, kde si můžete vychutnat slunce a koupání v letních měsících. Gotland je také domovem mnoha historických památek, včetně runových kamenů a dávných hradů.

Náš tip

Navštivte Jeskyně Lummelunda, Lummelundagrottan, jedny z největších a nejkrásnějších jeskyní ve Švédsku, kde můžete vidět stalaktity a stalagmity všech tvarů a velikostí.

Abisko

Abisko je národní park na severu Švédska, který je jedním z nejlepších míst na pozorování polární záře. Park nabízí nádhernou horskou krajinu, krásné jezero Torneträsk a mnoho turistických tras. V zimě je to oblíbené místo pro lyžování a snowboarding.

Během léta vás překvapí fenomén půlnočního slunce, kdy den nikdy neskončí a příroda je v plném rozmachu. Abisko je také rájem pro milovníky outdoorových aktivit – od pěší turistiky přes horské stezky až po běžky a sáňkování v zimě. Různorodá fauna a flora, spolu s přítomností Sami kultury, dodávají této lokalitě hloubku a bohatost, dělajíc z ní nezapomenutelný klenot v srdci Švédska.

Náš tip

Vydejte se na túru po Kungsleden, jedné z nejznámějších dálkových turistických tras ve Švédsku, která prochází národním parkem Abisko.

Švédsko je země plná kontrastů, od městského ruchu Stockholmu, přes klidné pláže Gotlandu až po divokou přírodu Abiska. Ať už hledáte kulturu, přírodu nebo dobrodružství, Švédsko vám nabídne vše, co si můžete přát. Přijďte a objevte krásy tohoto skandinávského království.

Kategorie: EvropaŠvédsko