Turecko, most mezi Asií a Evropou, je zemí, kde se setkávají tisícileté tradice s moderním způsobem života. Tato nádherná země nabízí návštěvníkům bohatou historii, ohromující krajiny a pestrý kulturní zážitek.

Hlavní městoAnkara
Úřední jazykTurečtina
Časové pásmoUTC +3
MěnaTurecká lira
Jídlo a pitíKebab, baklava, turecký čaj
Turistické destinaceIstanbul, Efes, Pamukkale
AktivityBalónové lety v Kappadokii, potápění v Antalyi
Doporučený termín návštěvyDuben – červen, září – listopad

Ankara

Hlavní město Turecka, Ankara, je městem, kde se snoubí moderní architektura s historickými památkami. Navštívit můžete Muzeum Anatolských civilizací, které vystavuje artefakty z doby bronzové až po osmanskou éru. Pro milovníky umění je zde také mnoho galerií a kulturních center, kde můžete obdivovat díla tureckých umělců.

Za zmínku stojí také Anıtkabir, mauzoleum zakladatele turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka. Toto impozantní dílo ukazuje sílu a význam Atatürka pro moderní Turecko.

Náš tip
Nevynechejte návštěvu tradičního tureckého bazaru v centru Ankary, kde si můžete koupit autentické turecké výrobky a zároveň zažít pravou atmosféru místního trhu.

Efes

Efes, kdysi hlavní město římské provincie v Malé Asii, je nyní jedním z nejlépe zachovaných antických měst na světě. Zde můžete obdivovat starověký divadlo, které může pojmout až 25 000 diváků, a Celsusovu knihovnu, jeden z nejkrásnějších příkladů římské architektury.

Procházkou po starověkých ulicích Efesu získáte jedinečný pohled na život v dobách Římské říše a budete moci obdivovat majestátní chrámy, veřejné lázně a obchody, které dříve tvořily srdce tohoto někdejšího metropolitního města.

Náš tip
Navštivte Dům Panny Marie, místo nedaleko Efesu, kde se podle tradice měla skrývat Panna Marie po Ježíšově smrti.

Pamukkale

Pamukkale, což v turečtině znamená „bavlněný hrad“, je jedním z nejúžasnějších přírodních divů v Turecku. Toto místo je známé svými bílými travertinovými terasami, které vytvořily horké prameny bohaté na vápenec. Voda vytváří kaskádovité bazény, ve kterých si můžete dopřát relaxační koupel.

V blízkosti Pamukkale se nachází i ruiny antického města Hierapolis s římskými lázněmi, chrámem a divadlem, které doplňují kouzlo tohoto místa.

Náš tip
Přijeďte sem ráno nebo pozdě odpoledne, abyste unikli davům turistů a mohli si v klidu užít koupání v těchto jedinečných pramenech.

Když se řekne Turecko, většina z nás si představí letní dovolenou u moře, ale jak jste právě zjistili, Turecko nabízí mnohem více. Ať už jste milovník historie, kultury nebo přírody, Turecko má pro vás připraveno něco speciálního.